Az általam tervezett készülékek:
Az alább felsorolt készülékeket mint a fejlesztőmérnök állítottam elő. (kb. 23 év alatt. J) Elvi kapcsolási rajzok, NYÁK tervek és a működtető programok (Ha a készülékben van processzor!) Ez sokszor Windows-os kapcsolatot is igényel. (RS232-es és/vagy USB-s és/vagy Ethernet interfésznél)
BKV metró jegykezelő család: JK01, JK02, JK55: egy papír alapú „jegyre” dátumot, pozíciószámot nyomtat. Kezelési statisztikákat is tud. A készülékkel beléptetési feladatokat lehet ellátni, amit a belépő papíralapú dokumentummal igazolni is. tud. A többszöri kezelés kizárására a jegyből „kiharap” egy darabot, ami az újbóli kezelést, a nyomtatás megismétlését megakadályozza. Önálló üzemre képes, de távfelügyelettel is üzemeltethető.
BKV egyéb járműveire jegykezelő család: JK51, JK52, JK52H, JK52F, JK52FH: központi információ szerinti időpontot és pozíciószámot nyomtat (RS485 vagy IBIS vonalon) Opcionálisan önálló üzemben is működőképes, infra távvezérlővel (DC25, lásd később) kezelhető. Önálló üzemre képes, de távfelügyelettel is üzemeltethető. A G06-os (később) forgókereszttel üzemi beléptetőként is használható.
Ajtónyitó vezérlő: AN01: Dallas kulcs érintésre nyitást végző intelligens vezérlő. A belépési jogot egy átadható „kulcs” hordozza, ami egyszerű használati jogot képvisel. Egy egységhez akár több (sok) ilyen kulcs rendelhető. Új kulcsok egyszerűen „megtaníthatók”, adott kulcsok használatának joga visszavonható.
Érmebedobó nyílás és csatorna intelligens átbocsátó: BE01: kihorgászás-mentes érmebedobó nyílás mechanika vezérlője. Az érmebedobással működő készülékek ki vannak téve a megtévesztő használatnak. (Pl. cérnára kötött érme, hogy visszahúzható legyen.) Ez a készülék mechanikai és elektronikai együttműködés megvalósításával az ilyen visszaéléseket kiszűrhetővé, megakadályozhatóvá teszi.
Posta „sárga csekk” bélyegző szerkezet: CP21: a behelyezett csekkre időt nyomtat és bélyegzőlenyomatot készít. Infra távvezérlővel (DC25, lásd később) kezelhető. A csekkfelvételi munka megkönnyítésére szolgált. A három részes (régi piros) csekket is kezelte egy külön indító tálca segítségével.
Infra távvezérlő: DC25: 2×16-os vagy 2×20-as kijelzővel és tasztatúrával rendelkező infra távvezérlő. Maximum 128 Kbyte adat tárolására is alkalmas. Az önálló működésű, adatkapcsolattal nem rendelkező készülékek kezelése végezhető el vele. A kezelt készülék állapota, jellemzői lekérdezhetőek, eltárolhatóak az eszközbe. Az adatgyűjtési periódus után az eltárolt adatok lekérdezhetők, átmásolhatók (pl. egy PC-be lásd később SI25) ami azok feldolgozását lehetővé teszi.
EPROM emulátor: EMU: külső ROM-al működő processzoros egységek programtároló emuláció a párhuzamos porton keresztül módosítható tartalommal. (Fejlesztő segédeszköz.) Ennek használatával az éles készülék programja könnyen tesztelhető, módosítható az EPROM kényelmetlen csere procedúrájának (kivétel, UV-s törlés, programozás, visszatétel) mellőzésével.
Forgókereszt vezérlő: G06: áteresztő kapuk két irányú, motoros vezérlője. (Ki és beléptető kártyás rendszerek kapueleme.) Áthaladási kontrolt lehetővé tévő eszköz. Beépített érzékelője révén az esetleg megtorpanó személy esetén sem okoz balesetet. Kommunikációs eljárása(i) révén távoli beléptetési feladat ellátására is alkalmas.
Huzalozás ellenőrző: HE: maximum 64 pontos kábelköteg tesztelésére, ellenőrzésére öntanuló módon alkalmazható. Kábelköteg gyártását ellenőrzését, hibakeresését segítő készülék. A kijelzőjén a „megtalált” hiba helye és jellege található. (összekötés hiány, vagy többlet két vagy több pont között) Ez a hibátlan megerősítését, az esetleges hibánál a javítást jelentősen megkönnyíti.
Pénzszállító kazetta: ID10: biztonsági nyitással nyitható értékszállító kazetta elektronikája. A kazetta zárása, nyitása csak adott elektronikus eszközzel (Dallas kulccsal) végezhető. A benne tárolt értékhez csak a nyitó eszköz birtokosai férhetnek hozzá.
Áramhurkos és RS485-ös busz / RS232-es konverter: IS: Az áramhurkos és RS485-ös buszok átalakítása „hagyományos” RS232-es buszra. RSR232/20mA-es áramhurkos illesztő kártya. Nagy távolságú folyamatos (vezetékes) kapcsolattartási igény esetén a hagyományos RS232-es interfész nem használható. Az áramhurkos átalakító a hagyományos RS232-es interfész tulajdonságait alakítja át olyan módon, hogy a távolságtól független kommunikációt képes megvalósítani. Kiegészítésként meg az adott eszköz jelenlétét is detektálni képes. (Pl. vezetékszakadás érzékelése.) RS485-ös hálózat (is) kezelhető hagyományos RS232-es kezelési módokkal.
BKV-s jegyárusító automata család: J60, J90: A közlekedési jegyeket helyben nyomtató árusító gép. Érmefelismerő készülékkel ellátva biztosítja a jegyvásárlást. A J60 csak a jegy árának többszörösére ad jegyet, a J90 visszaadásra is képes. Együttműködésre képes a BE01 érmecsatorna kezelővel és a DC25 távvezérlővel. (Lásd előbb.)
BKV-s jegyárusító internetes kapcsolattal: MS15: ennek a készüléknek a kártyás fizetés (OTP) HW és SW modulja. A PC-s alapon megvalósított jegyárusító automata fizetési módjainak (érme, bankjegy) kiegészítése kártyás fizetéssel, ami a kártyaolvasót, PIN tasztatúrát és az internet kapcsolatot lehetővé tévő modemet foglalja magába. Ezek adatkapcsolati kommunikációja a „távoli” bankkal biztosítja a fizetés hiteles módját.
BKV-s jegyárusítók tápegysége: JT11, JT51: A rendelkezésre álló tápfeszültségből, ami HÉV-en 110V DC vagy például a buszokon 12..50V belső táp 24V-os feszültség előállítása. Különösen egyedi megoldás, hogy a buszokon működő 24V-os tápellátást igénylő jegykezelők, jegyárusítók hogyan működjenek az önindító használata közben, amikor az akkumulátor feszültsége akár 12V-ra csökken, vagy „rábikázáskor”, amikor akár 48V-os a feszültség.
Frekvencia beállító műszer: OBEA: Órával (RTC) rendelkező gyártmányok frekvenciájának finomhangolását (beállítását) lehetővé tévő nagypontosságú mérőeszköz. Önálló órával (RTC) működő elektronika oszcillátorának gyártáskori beállítása szükséges, mivel az alkalmazott 32768 Hz-es kvarcok nem abszolút pontosak. A készülék saját – kivételesen pontos – időalapja megbízhatóan megmutatja az eltérést, ami finomhangolással nullához közelivé tehető.
Érmeszámláló: PC02, PC03: Nagymennyiségű fémpénz számlálását, adott számnál történő megállást (zsákoláshoz) lehetővé tevő mechanika elektronikus vezérlése. Nagyon intenzíven használható akkor, ha valamilyen perselyes érmebegyűjtésnél a beérkező nagy mennyiségű érmék pontos számára van szükség. Hasonló feladat az érmemennyiség adott darabaszámra történeő elválasztása a befizetés előkészítéséhez.
Raktári anyagkereső rendszer: PTL, PTLV: sok anyagféle gyártmányhoz való összekészítésére („kittingelésre”) alkalmas raktári segédberendezés. Egy „nagy” raktárban a gyártáshoz szükséges anyaglista összekészítésénél az egyes anyagféleségek mellett található kijelző mutatja, hogy a kívánt gyártási folyamathoz az adott anyagféleségből hány darab szükséges. A nyugtázás után a kijelző elsötétül. A polc elején elhelyezett kijelző mutatja, hogy az adott polcról hány féle anyag gyűjtendő be. Ha egy anyagféleség nyugtázásra kerül, a kijelzett mennyiség egyel csökken, nulla esetén elsötétül.
PC és DC25 kapcsolattartás: SI25: A DC25 távvezérlő jeleit, adatait a PC-re USB porton keresztül a PC-n megjeleníteni alkalmas eszköz. A DC25-ös távvezérlővel hordozandó adathalmaz beállítása, és a benne található adatok beolvasására való segédeszköz. A PC-hez USB-n keresztül csatlakoztatva a háttérprogram kezeli az SI25-ön keresztül a DC25-öt.
Multiszéf család: TP, TP17, TPUSB: Jelszóra, időre nyíló bank-pénztári fiókok vezérlőegysége. A változatos banki igények miatt széleskörű opcionálásra van lehetőség. RS232-es, USB-s, vagy Ethernet kapcsolat. (Az egyik bank kérésére TCP/IP kapcsolat-RS232-es konverter PC-s szoftverrel is.) A pénztári rablások esélyének hatékony csökkentésére a pénztárakba olyan szerkezet került, ahonnan jelentős készpénz kifizetését csak – adott – „hosszú” idő után eszközölhető. A fiókok nyitását végző elektronika adja meg az előírt működést
RS485 USB konverter: U485: A PTLV családhoz kifejlesztett, de általánosan használható USB-s modul. RS485-ös külső eszköz közvetlenül nem csatlakoztatható a PC-hez. Az eszköz használatával az USB-be csatlakoztatott konverter kompromisszumok nélkül kezeli az RS485 hálózatot.
Érkeztető-bélyegző gép: UF40: általában a bankba beérkező átutalási nyomtatványok időbélyegzésére használják. A szerkezet alá behelyezett papír alapú nyomtatványra időkóddal és megfelelő szöveggel kiegészített igazolást nyomtat. Pl. a bankban leadott átutalási nyomtatvány azonnal „igazoltan” vissza is adható, jelezve, hogy „már nyilvántartásba vették”, és az átutalás megtörténik.
Nagyméretű számláló: VS: munkahelyek fölött látszó nagyméretű (127 mm) kijelzővel láthatóvá kívánták tenni, hogy a napi tervből még hány egység vár teljesítésre. Infra vagy Ethernetes kapcsolattal. Sorozattermékeket előállító munkacsoportoknak inspiráló a látvány, hogy még mennyi a teljesítésre váró mennyiség. Az is előny, hogy ilyenkor a hasonló feladatú munkacsoportok között verseny tud kialakulni a másik teljesítményét látva. A leadott munkadarab átvételét követően a kijelzett darabszám módosul. (Kívánság szerint csökken, azaz a hátralévő darabszám látható, vagy növekszik, azaz a már átvett darabszámot mutatja.)
Naplózó gép család: VX41, VX42, O42: pénztári célfeladatokat ellátó kijelző-tasztatúra, nyomtató egység, amely kis méretével hódított. A PC-s világ előtt az egybeépített hármas nagyon népszerű volt, pl. az OTP ezzel készítette a valuta-kiviteli bizonylatot. Nem volt szükséges nagy hely a kijelző-, számítógép-, nyomtató hármashoz. A kívánság szerinti célszoftverrel volt szállítva.
Asztali digitális óra: AO: a szokásos hanggal ébresztésen túl két elektromos (230V-os) készülék programozott ki és bekapcsolását lehetővé tevő szerkezet. USB kapcsolat is lehetséges. Saját használatra lett tervezve, hogy a kívánt időpontban akár kávéfőzőt, és rádiót is kapcsolhasson. A hátlapon található két 230V-os aljzatba dugható a be- vagy kikapcsolni kívánt elektromos eszköz.
Hőmérséklet kapcsoló: BH: Dallas kétvezetékes hőmérőcellával mért, előre beállított hőmérséklet-hiszterézis kapcsolása közbenső vezérlővel. (Dugaljba dugható hűtő-fűtő egységki-be kapcsolásához.)
Bináris kijelzésű óra: BO: „jópofa” ajándéknak szánt szerkezet, ami binárisan mutatja az időt, de ébresztéshez is használható.
16 csatornás videó-sztereó hang kiválasztó, előválasztó: BZ: 16 bejövő jelből ki lehet választani egy nyomógombbal, hogy melyik „menjen” tovább. Az Eger TV megrendelése. Egy külön kimenet van az előválasztáshoz, ami a átterhelhető az adott pillanatban az éles kimentre.
Malmi zsákszámláló: CNT: lisztes-gabonás zsákolásnál használatos LCD kijelzős számláló egység. Tápfeszültség nélkül is megőrzi az eddig számlált értéket. A szállító szalagon az elhaladó zsákok egy mechanikus kar elmozdulását számolja. Adott opcióban optoelekronikus kapuval is ellátható
Eseményrögzítő-távadó: DCM: széles körű eseményfigyelés, naplózás (általában mozgó objektumon, pl.: vasúti kocsi, kamion) és lekérdezhetőség GSM hálózaton. Vasúti hűtővagonok, vagy más időérzékeny szállítási feladatok monitorozási és naplózási értékek dokumentálható eseményrögzítése történik. Adott kiépítéssel GPS adatok is lekérdezhetők. (Hogy hol van most az adott objektum.)
Italadagoló-mérő egység: DCF: áramlásmérőhöz kapcsolható italmennyiség mérő és kijelző egység.
Zenegép vezérlő: EA: a zenegép és környezetével kapcsolatot tartó vezérlő.
Forgórész ellenőrző: FR: több tíz féle önindító forgórész tekercselés ellenőrzése zárlatra, szakadásra, elkötésre. Nagyáramú tesztelés, induktivitás mérés minden forgórész szeletre. Önindítók, egyenáramú generátorok sorozatgyártásánál használt minőségellenőrző eszköz.
Véletlen érték kijelző: GD: véletlen értéken alapuló számkitöltésbe segítő szerkezet. Olyan esetben, ha valaki szeretne valódi véletlen számokhoz jutni, ez a készülék adja meg a támogatást. A megrendelő kérésére a kijelzőkön a különböző típusú lottók kitöltéséhez adott véletlenszerű számokat.
Napkollektor vezérlő: GG: a napkollektor és a belső tároló hőmérséklete alapján hőcserélő vezérlő berendezés. Adott hőmérséklet hiszterézis beállítása szerint szivattyú ki és bekapcsolását végzi. Így csak akkor kerül működtetésre a hőcserélő szivattyú, ha „érdemes” azt megtenni.
Kapubeléptető: KB: Dallas kulcs érintéssel munkahelyi be és kiléptető rendszer. Önálló, de távolról lekérdezhető munkaidő nyilvántartást megvalósító alapegység.
LCD kijelző: KK04: négy helyiértékes LCD kijelző kis fogyasztással I2C buszon vezérelhető módon. A különböző igényeknél jelentkező négy számjegyű univerzális kijelző. Pl. az UF40 bizonylat érkeztető ezzel jelzi ki az aktuális időt, illetve az eddig érkeztetett bizonylatok számát.
Felvétel késleltető: KL: versenyautó belsejében működő videó-felvevő vezérlését, működési idejét nyilvántartó kártya. A megrendelő pontos leírást adott, hogy milyen indítási eljárások esetén kapcsolja felvételre a járműbe beépített videó kamerát. Tápellátás az autó belső tápjáról történik.
Kapcsolóóra: KO, KO02: „sok” kapcsolási időpontot nyilvántartani képes sínre szerelhető kapcsoló óra. Órán belüli, napi, heti, éves kapcsolási periódus kialakítási lehetőségek. Pl. közvilágítás kapcsolása egy évre előre beprogramozhatóan. 3 csatorna, 1024 időpont. Használják gombatermesztők szellőztetési programkapcsolójának is. USB-s felületen a kapcsolási program rugalmasan beállítható, módosítható.
Gabonaraktár hőmérő: LJ: két vezetékkel!!! „sok” ponton hőmérséklet mérés, szükség szerint riasztással. A gabona-halomba „belelógatott” hőmérőlánccal mélységi hőmérsékletmérés. Az estleges melegedés az eszköz kijelzőjén nyomon követhető, hanggal riasztás, vagy Ethernet hálózatra csatlakozás esetén hálózati üzenettel riasztás kiadható. Több féle kijelzés, mérési adatregisztrálás kialakítható
Malmi segédberendezés: MAL: Malmi átáramlási mennyiségek mérése, nedvességérték beállítása a kívánt értékre vízmennyiség szabályozással, az értékek távadásával. Az önbeálló mérlegek számlálásával az áramlási mennyiségek számíthatóvá, kijelezhetővé válnak. Ez a pillanatnyi állapot regisztrálását, megfigyelhetőségét teszi lehetővé. Ezzel a működési akadályok korán detektálhatók.
LED-es lakásvilágítás vezérlés: NAMI, NASP, NASZ: Egyszínű és RGB LED szalag, SPOT LED vezérlő egységek hálózatba kötve, lakásvilágítás vezérlésre. A megrendelő a saját tervezésű LED-es lakásvilágításához nem volt illeszthető egyik gyári egység sem. Egyedi – igen kifinomult – vezérlési kívánságát sem teljesítette egy „bolti” berendezés sem. A megbízás során folyamatos kapcsolattartással alakult ki az elképzelésekhez pontosan illeszkedő vezérlő elektronika hardvere, és az azt működtető program.
CNC lyukszalag olvasó emulálás: NEWVIL: NYÁK-üzemi CNC gép bemenő adatait PC-ről lyukszalag emulálással elvégző célhardver. Az „ősidőkben” a NYÁK gyártó üzemekben lyukszalagos olvasó egységek fogadták az NC, CNC fúróprogramokat. A PC-s korszak megjelenésével ezek a gépek a PC-n lévő fúró fájlokat emulátor közbeiktatásával fogadták úgy, mintha az lyukszalagon lenne.
Pneumatikus memória: PM: pneumatikus hengerek pozícióját „megjegyző” univerzálisan tanítható levegő vezérlés. Egy gyártási folyamat során megtanítható volt a szerkezet a pneumatikus munkahengerek állapotaira – megfelelő időfaktorral kombinálva – ami után a megtanított folyamatot tetszés szerinti számban „visszajátszotta”. Ha másik folyamatra volt szükség, akkor azt az újra ismét meg lehetett „tanítani”.
Áramlásmérő kijelző: FL: HAL elven működő áramlásmérőhöz mérő, és kijelző panel.
Sajtgyártás vezérlő: SAJT: a sajtgyártás folyamán előírt nyomás-idő karakterisztikát előállító vezérlő és kijelző panel. A „sajtmester” által beállítható nyomás- és idő-karakterisztika fázisai, és ez egyes fázisok közötti idő nyomon követhető a kijelzőn, miközben a nyomást a szerkezet folyamatosan az előírt értékre állította.
PC soros portján hőmérsékletmérés: SH: az RS232-es csatlakozóba épített egységgel a kivezetett két vezetéken keresztül „sok” pontos hőmérséklet mérése. Tápegység nem szükséges hozzá!!!
Méhkas súlymérő-GSM-GPS szerkezet: SK: A méhkas aljára szerelt súlymérő egység elektronikus kezelése. GSM egységként felhívva elküldi SMS-ben a méhkas súlyát, hogy kell-e már „pergetni” menni. A GPS modul az esetleges helyváltoztatás detektálásra – lopás – is módot adott.
RS232-es portról vezérelhető kijelző: SK01: LCD kijelző tartalmának beállítása soros porton keresztül.
RS232-es üzenetkonverter: SS: „sok” RS232-es adat átkonvertálása adatbázis-kapcsolat alapján, USB porton keresztül.
Multifunkciós készülék: VO: az Egerben működő „Csodák tornya” részére készített céleszköz.
LED-es lámpa feszültségváltó: WL: LED-es lámpa feszültségforrását a LED feszültségéhez igazító kis veszteségű feszültségváltó. A LED-es (zseb)lámpák nem a kisebb feszültségű akkumulátorokhoz vannak hangolva. Hogy a (zseb)lámpa teljes fényerővel működjön, ezért az akkumulátorok feszültségét (3×1.2V=3.6V) át kell alakítani 4.5V-ra (3×1.5V=4.5V)
16 csatornás PH érzékelők (4-20mA-es távadók) jelét fogadó és feldolgozó USB interfésszel rendelkező adatgyűjtő. RS485-ös kapcsolattal több készülék láncba köthető. Egy üzemben sok távadó működik. Ezek csoportos mérésének igénye esetén az átalakító ad lehetőséget a mérési adatok egyszerű feldolgozására. A mérés áramai lehetnek közös földponttal, vagy galvanikusan elválasztva is.
256 hőmérsékleti pontot mérni képes hőmérő interfész. 4 csatornán (4 X 2 vezeték) hőmérsékleti értékeket gyűjti, és USB, RS485, vagy Etherneten keresztül lekérdezhető. Power Over Ethernet (POE) tápellátás is lehetséges. Sok hőmérséklet mérési igény esetén egyszerű kiépítési mód. (Pl. egy iskola termeiben lévő hőmérséklet regisztrálása) A POE táplálás nagymértékben egyszerűsíti a kiépítést.
Modellvasút vezérlő és kezelő panel RFID technológiás azonosítással kiegészítve, az oktatási feladatok szórakozással egybekötött megvalósítására. A megvalósításnál 20 önálló világítás, 4 váltó, 4 piros, sárga zöld jelzőlámpa két vasúti kör vezérlésére volt szükség. Az egészült ki 4 RFID olvasó vezérlésével, beolvasásával. Ethernetes és USB-s kapcsolat is lehetséges a vezérlőpanellel. A kézi vezérlő-irányító panel teszi teljessé a modell működését.
Keresztes Péter
pluszs@pluszs.hu
Made with
HTML Code Creator